Zapotrzebowanie na witaminę D

Zapotrzebowanie na witaminę D, niezbędną do syntezy wapnia, po­dwaja się, dochodząc do 10 mikrogramów.

Wbrew panującym opiniom mleko nie jest najlepszym źródłem wa­pnia, ponieważ hamuje jego wchłanianie, podobnie jak absorpcję żelaza. Jogurt bez tłuszczu i ciemne liście zielonych warzyw są znacznie le­pszym źródłem wapnia seks spotkania.

Oprócz stosowania zbilansowanej diety, ciężarna kobieta powinna pamiętać o tym, by unikać niektórych produktów żywnościowych źle wpływających na rozwój płodu. Kofeina może być przyczyną poronienia i przedwczesnego porodu. Znajduje się ona nie tylko w kawie, herbacie, czekoladzie i napojach gazowanych, ale też w niektórych lekarstwach, m.in. w popularnych środkach przeciwbólowych. Radzimy więc zawsze sprawdzać na opakowaniu skład przyjmowanego leku. Zawarta w herba­cie tanina hamuje ponadto absorpcję żelaza. Należy też unikać alkoholu; jak już wspomniano, nawet niewielkie jego ilości mogą być przyczyną poronienia, natomiast duże wywołują syndrom alkoholowy płodu.

Zaleca się również unikanie środków moczopędnych, które nie tylko obniżają poziom potasu, ważnego składnika dla rozwoju płodu, ale zmniejszają ilość płynu w organizmie, niezbędną do przenoszenia dodat­kowych porcji składników odżywczych i odprowadzania zbędnych pro­duktów przemiany materii rozwijającego się płodu.

About author

Related Articles