Uciążliwe zaparcia

Zaparcia występują wtedy gdy wypróżniamy się rzadziej niż raz na dwa dni. Jeżeli tak jest powinniśmy rozpocząć leczenie. Na początku, warto określić przyczynę, która powoduje nasze problemy. Zatwardzenia mogą być spowodowane lekami jakie zażywamy, przebytymi chorobami jak nowotwory, cukrzyca, mocznica, problemy endokrynologiczne, stwardnienie rozsiane, niedoczynność tarczycy, neopatia. Istotnym powodem naszych kłopotów może być niewłaściwa dieta, zły sposób odżywiania. Bardzo często zdarza się, że zaparcia występują u ludzi otyłych, którzy lubią jeść dużo szczególnie wieczorem Warto jeść mniej a częściej i stosować w diecie bardzo mało tłuszczy zwierzęcych a jeść więcej warzyw i owoców. Nasza dieta powinna być uzupełniana o błonnik, który reguluje pracę układu pokarmowego, ułatwia i jest przez to potrzebny dla organizmu. Zaparcia mogą być wynikiem ciąży, ponieważ w tym czasie wzrasta u kobiety ilość progesteronu a powiększająca się macica uciska na nasze jelita. Często wtedy kobiety w ciąży zwracają się do lekarza nie mogąc zastosować środków farmaceutycznych.

Można wtedy zastosować błonnik, który jest sposobem całkowicie naturalnym i nie szkodzi zdrowiu dziecka. Korzystnie na nasz organizm wpływa picie dużej ilości wody. Warto o tym pamiętać zwłaszcza kiedy mamy kłopot z zaparciami. Woda oczyści organizm i ułatwi wypróżnienie. Pamiętaj, żeby była to woda niegazowana bo gazowana może spowodować wzdęcia. Można do niej dodać cytrynę lub miód. Problemy z zaparciami mogą mieć ludzie, którzy z przyczyn zawodowych przez większość dnia prowadzą „siedzący tryb życia” lub są po operacji. Lekarze zalecają, aby jak najwięcej się ruszać, uprawiać sport, ćwiczyć, spacerować. Istotna jest regularność, konsekwencja w ćwiczeniach, aby pozbyć się naszych kłopotów.

Niektórzy uważają, że na zatwardzenie najlepiej zażyć środek przeczyszczający i w ten sposób szybko pozbyć się problemów. Warto jednak wziąć pod uwagę negatywne działanie środków farmaceutycznych, które nie są na bazie naturalnej bo mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu zamiast pomóc. Szczególnie u kobiet czasem zdarzają się tak zwane zaparcia nawykowe. Nie powodują ich przebyte choroby, lecz ignorowaniem uczucia parcia na stolec. Weź to pod uwagę kiedy zastawiamy się nad przyczyną naszej kłopotliwej dolegliwości. Pamiętaj o codziennym wypijaniu dwóch litrów wody dla oczyszczenia naszego organizmu i pozbycia się zatwardzeń . Pomóc może również jedzenie śliwek, otrąb, kaszy.

Zaparcia, mogą być dla niektórych wstydliwą, krępującą dolegliwością i dlatego nie chcą się z tym problemem wybrać do lekarza. Zamiast tego, jeżeli chcesz pozbyć się uciążliwego kłopotu możesz zastosować błonnik jako uzupełnienie diety. Jeżeli Twoje zaparcia są spowodowane nadwagą jedzenia błonnika sprawi, że nie będziesz tak bardzo odczuwać głodu. Błonnik ma taką właściwość, że chłonie wodę a przez to pęcznieje w żołądku i jest bardziej sycący. Inną jego doskonałą właściwością jest zwiększanie częstotliwości ruchów perystaltycznych jelit. Warto, aby o tym wiedziały osoby, które mają zespół jelita drażliwego czyli tak zwane leniwe jelita. Głównym objawem tej choroby są zaparcia a jedzenie błonnika pomaga w problemie.

About author

Related Articles