
Sposoby leczenia żylaków
— wtorek, 18 grudnia, 2018Ukrywanie żylaków pod cielistymi rajstopami czy też długimi spodniami nic nie da. Z tym schorzeniem należy walczyć, albowiem nieleczone może mieć negatywne skutki nie tylko dla naszych kończyn dolnych, ale i całego organizmu. Na szczęście współczesna medycyna oferuje nam wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym możemy szybko i bezpiecznie pozbyć się tych szpecących, nieestetycznych zmian, które odbierają nam pewność siebie i sprawiają, że nie mamy ochoty eksponować zgrabnych, pięknych nóg. Metody leczenia przewlekłej choroby żylnej popularnie określanej żylakami możemy podzielić na cztery grupy.
Leczenie farmakologicznie
Do dnia dzisiejszego lekarze i inni przedstawiciele branży medycznej spierają się w skuteczności farmaceutyków w leczeniu przewlekłej choroby żylnej. Przedstawiciele pierwszej grupy wychodzą z założenia, że antybiotyki powszechnie zwane flawonoidami to skuteczna broń w walce z żylakami. Przedstawiciele drugiej grupy mówią, że jeszcze żaden farmaceutyk nie wygrał z przewlekłą chorobą żylną. Jedno jest pewne, żadna metoda ani farmakologiczna, ani operacyjna, ani uciskowa w pojedynkę nie wygra z żylakami, ale w połączeniu z inną metodą leczenia z pewnością przyniesie pożądane efekty.
Kompresjoterapia
Kompresjoterapia powszechnie znana jako metoda uciskowa polega na stosowaniu specjalnych produktów uciskowych, takich jak np. pończochy, rajstopy (długotrwałe leczenie) opaski, bandaże (krótkotrwałe leczenie), które dzięki swojej unikalnej formie, właściwościom regulują poziom ciśnienia żył i krwi. Tego rodzaju forma profilaktyki to doskonałe rozwiązanie dla kobiet w ciąży, osób będących po leczeniu obliteracyjnym (miejscowym) etc., Aby jednak kompresjoterapia przyniosła pożądane efekty należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Po pierwsze ww. produkty uciskowe należy stosować codziennie od razu po przebudzeniu, kiedy noga jest wypoczęta, pozbawiona obrzęku, w przeciwnym razie ich noszenie nie ma żadnego sensu.
Po drugie, należy pamiętać o systematyczności. Produkty uciskowe należy nosić przez cały dzień, a zdejmować na noc. Noszenie ich przez kilka godzin nie ma najmniejszego sensu.
Po trzecie, pończochy uciskowe, podkolanówki przeciwżylakowe lub rajstopy przeciwżylakowe należy dobierać odpowiednio do rodzaju schorzenia. Jednym słowem wybór ww. produktu medycznego należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, samoistne leczenie może mieć dla nas negatywne skutki.
Skleroterapia
Skleroterapia określana również jako leczenie obliteracyjne to jedna z najstarszych metod
leczenia przewlekłej choroby żylnej kończyn dolnych. Jak sama nazwa wskazuje polega ona na wstrzyknięciu do żylaka środka o działaniu miejscowym, który sprawi, że zmienione chorobowo żyły będą bezpiecznie zarastać, a noga odzyska pierwotny, zdrowy wygląd. Tego rodzaju metoda leczenia wykorzystywana jest w przypadku pojedynczych małych żylaków bądź siatkowych pajączków żylnych określanych, jako teleangiektazja. Skleroterapia to forma wieloetapowa forma leczenia, dlatego też na efekty trzeba trochę zaczekać. Zazwyczaj okres rekonwalescencji trwa jeden- dwa miesiące.
Leczenie operacyjne
To jedna z najbardziej rozpowszechnionych i popularnych metod leczenia żylaków. Polega ona na wycięciu głównej żyły piszczelowej. W ramach leczenia operacyjnego wyróżnić można m.in.: kriochirurgię, która polega na zamrożeniu żyły odpiszczelowej bądź odstrzałkowej, miniflebektomię, której celem jest wycięcie małych żylaków. Leczenie operacyjne swoją popularność zawdzięcza nie tylko skuteczności, ale również estetyczności. W przeciwieństwie do innych metod leczenie operacyjne ma nie tylko pomóc w wyeliminowaniu żylaków, ale również i w osiągnięciu odpowiedniego efektu kosmetycznych. Chirurdzy dokładają wszelkich starań, aby nacięcia skóry były niewielkie i nie pozostawiały nieestetycznych, szpecących ran.