Seksualność osób starszych ciągle niewygodnym tematem?

Są tematy tabu o których się po prostu nie mówi. Czy jednym z nich jest seksualność ludzi w podeszłym wieku? Tematem tym zainteresowało się stowarzyszenie Arcopred, którego działalność skupia się m.in. na edukowaniu, informowaniu i zapobieganiu chorób zwłaszcza osób w wieku dojrzałym.

Na temat seksualności seniorów się nie rozmawia. Dlaczego? Być może dlatego, że jest to dziedzina mało znana, a być może po prostu dlatego, że jest nieakceptowana, bądź po prostu niekomfortowa? Odpowiedzi na te pytania postanowili udzielić francuscy psychologowie i seksuolodzy, którzy zainteresowali się życiem seksualnym osób powyżej 65 roku życia. A co na ten temat mają do powiedzenia sami zainteresowani?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Inserm seniorzy nie wstydzą się mówić o swojej aktywności seksualnej. Do uprawiania seksu przyznaje się aż 90 procent osób urodzonych po II wojnie światowej, dając w ten sposób potwierdzenie, że są bardziej aktywni seksualnie, aniżeli ich starsi koledzy. W badaniu przeprowadzonym w 1970 roku do aktywności seksualnej przyznawało się tylko 53 procent osób 50 plus, dziś odsetek ten jest znacznie wyższy. Co, więcej osoby 50+ są bardziej skłonni do eksperymentowania w tej dziedzinie.

Seks to ważna część naszego życia i to nie zależnie od tego czy mamy 20, 40, 70+. Jak udowodniono naukowo seks ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Seniorzy uprawiający seks są bardziej zadowoleni, szczęśliwsi, aniżeli Ci nieaktywni seksualnie. Co, więcej według przewodniczącego konferencji Jeana-Louisa Lamarque, uprawianie seksu i otwarte mówienie o nim przez osoby starsze jest swoistego rodu potwierdzeniem ich dobrostanu. Dobrostanu, który odnosi się zarówno do aspektu emocjonalnego, psychicznego jak i społecznego.

About author

Related Articles