
Rodzaje żylaków kończyn dolnych
— wtorek, 18 grudnia, 2018Żylaki – zmora współczesnego społeczeństwa. Te szpecące, nieestetyczne zmiany, które pojawiają się na naszych kończynach dolnych odbierają nam pewność siebie, sprawiają, że mamy ochotę zapaść się pod ziemię. Na szczęście, współczesna medycyna oferuje nam wiele metod leczenia, dzięki którym możemy skutecznie a co najważniejsze bezpiecznie walczyć z ich każdą postacią i umiejscowieniem. Zanim jednak plan leczenia zostanie wdrożony w życie niezbędna jest odpowiednia diagnoza i wykrycie z jakim rodzajem żylaka mamy do czynienia.
Flebologia – nauka zajmująca się chorobami żył klasyfikuje żylaki kończyn dolnych według takich kategorii jak:
Mechanizm powstawania
W tej grupie wyróżnić można: żylaki pierwotne, wtórne i o rzadkim pochodzeniu. Czym
charakteryzują się poszczególne z nich?
Żylaki pierwotne to samoistnie rozwijające się zmiany chorobowe, które powstają pomimo tego, że nasze żyły są w nienagannym stanie. Czynnikiem odpowiedzialnym za ich powstawanie są predyspozycje genetyczne, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, nadmierny wysiłek fizyczny czy w przypadku przedstawicielek płci pięknej wielokrotne ciąże.
Żylaki wtórne to zmiany chorobowe powstałe na skutek rozwijających się lub przebytych stanów chorobowych, które mogą prowadzić do zastoju krwi w żyłach. Żylaki wtórne zazwyczaj są konsekwencją przebytego zapalenia żył głównych. Procedura ich powstawania jest następująca, w wyniku zapalenia żył powstaje zespół pozakrzepowy, pod którego pojęciem kryją się nie tylko wtórne żylaki, ale i zmiany skórne w postaci obrzęków, zmian troficznych.
Żylaki o rzadkim pochodzeniu ( etiologii) – pod tym pojęciem kryją się żylaki, które powstają na skutek wrodzonych lub nabytych przetok tętniczo- żylnych. Przetoka tętniczo- żylna to bezpośrednie połączenie między żyłą a tętnicą, które powstaje na skutek różnych urazów. W organizmie zdrowego człowieka żyły i tętnice nie powinny się ze sobą łączyć.
Typ zajętych żył
Ze względu na typ zajętej żyły wyróżniamy:
Żylaki pni żylnych – nazwa używana do określenia zmian chorobowych powstałych zarówno na powierzchni żyły odpiszczelowej (jest to najdłuższa żyła w ciele człowieka) jak i żyły odstrzałkowej. W pierwszym przypadku żylak swoim zasięgiem obejmuje całą przestrzeń od kostki przyśrodkowej do pachwiny lub kolana. Żylak umiejscowiony w tym obszarze jest nie tylko łatwy do wyczucia, ale i doskonale widoczny. Jest to jedna z najczęściej spotykanych form żylakowatości na którą choruje aż 90 procent ludzi borykających się z tego rodzaju schorzeniem. W przypadku żyły odstrzałkowej zmiana chorobowa pojawia się na tylniej i bocznej powierzchni łydki w okolicy kostki bocznej. Ze względu na to, że żyła odstrzałkowa przykryta jest w połowie przez powięź goleni i znajduje się głębiej, aniżeli żyła odpiszczelowa mamy trudności z dostrzeżeniem zachodzących tam zmian. Ten rodzaj żylakowatości jest najrzadziej spotykany i według statystyk cierpi na niego tylko 5 procent chorych.
Żylaki gałęzi pobocznych – powstają na gałęziach bocznych odchodzących od żył głównych.
Żylaki siatkowate podskórne – niewielkie zmiany, które osiągają średnicę od 1 do 4 mm, jak sama nazwa wskazuje występują one podskórnie i zazwyczaj przybierają niebieską barwę. Tego rodzaju żylakom zazwyczaj towarzyszą niewielkie pajączki żylne, które zazwyczaj przybierają czerwoną barwę.
Żylaki „gałązkowate” – to poszerzenia żył śródskórnych, które nie mają styczności z głównymi pniami żylnymi. Tego rodzaju zmiany chorobowe są niewielkie i zazwyczaj osiągają rozmiary 1-2 milimetra.