Ograniczyć zatrzymywanie płynów

Aby ograniczyć zatrzymywanie płynów i powstawanie obrzęków, jedz mniej soli i żywności o wysokiej zawartości sodu. Spożywaj produkty moczopędne i takie, jak na przykład sok żurawinowy, arbuz, ogórki, szparagi, pietruszka, truskawki.

Kawa, herbata oraz czekolada (także moczopędne) zawierają substan­cje, które mogą wywoływać dolegliwości menstruacyjne. Powodują one krótkotrwały i gwałtowny wzrost energii, co w rezultacie prowadzi do skurczów mięśni i uczucia ogólnego zmęczenia.

Aby zwiększyć syntezę wytwarzanych w sposób naturalny hormonów przeciwbólowych (syntezę taką może uaktywniać akupresura, akupunktu­ra i ćwiczenia aerobowe), niezbędny jest odpowiedni poziom tryptofanu, aminokwasów oraz witamin C, B6 i B12. Tryptofan, zawarty w wielu bogatych w białko produktach, jest absorbowany w organizmie wówczas, gdy spożywa się go z węglowodanami. A zatem, najłatwiejszym sposobem zwiększenia jego ilości jest posypanie startym serem makaronu, ziemnia­ków lub innych węglowodanów.

Należy jednakże pamiętać, że efekty terapii żywieniowej w przypadku dolegliwości menstruacyjnych mogą być widoczne co najmniej po mie­siącu.

About author

Related Articles