Kobiety częściej umierają na zawał

Czas najwyższy skończyć z przeświadczeniem, że głównymi ofiarami zawałów i chorób serca są mężczyźni. Albowiem jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z Uniwersytetu w Rennes we Francji, to właśnie przedstawicielki płci pięknej częściej cierpią na tego rodzaju zaburzenia. Badania przeprowadzono na grupie 5 tysięcy pacjentów po zawale, z czego ponad 1000 to kobiety. Jakie były wnioski?

Po pierwsze, ryzyko zawału u kobiet rośnie wraz z wiekiem, przeciętny wiek pacjentki to 69 lat, gdzie w przypadku mężczyzn wynosi on 61 lat. Po drugie, panie znacznie dłużej czekają z wezwaniem pomocy medycznej, aniżeli mężczyźni. Różnica w czasie wynosi ponad 20 minuty ( mężczyźni – 44 minuty, kobiety- ponad godzina). Dlaczego? Przyczyną tego rodzaju zjawiska mogą być nietypowe objawy, jakie pojawiają się u pań. Jakie to objawy? Oprócz typowego ucisku lub bólu w klatce piersiowej panie odczuwać mogą ostry ból żołądka czy ból stawów, co więcej tego typu objawy mogą wysuwać się przed szereg i zdominować ból w klatce piersiowej. Ponadto do charakterystycznych objawów bólu zawałowego zaliczyć można: skrócenie oddechu, nudności i wymioty, zawroty głowy, kaszel, świszczący oddech, uczucie duszności. Ale to nie koniec wniosków. Panie znacznie dłużej czekają na diagnozę medyczną, a to oznacza, że personel medyczny znacznie wolniej rozpoznaje zawał u kobiety, aniżeli u mężczyzny.

Serce to bardzo ważny narząd dbajmy, więc o niego w każdym wieku. Tym bardziej, że jak wynika z licznych badań serce Polaka starzeje się znacznie szybciej, aniżeli osoby z innego kraju. Zarówno przedstawiciele płci pięknej jak i brzydkiej mają serce starsze o 8-9 lat, aniżeli to, co wskazuje jego wiek metrykalny. A u kobiet w pewnym wieku serce starzeje się bardziej gwałtownie i tak dla przykładu serce 70-letniej Polki ma już prawie 100 lat. Drogie panie, nie lekceważmy, więc żadnych objawów i w razie jakichkolwiek dolegliwości od razu skorzystajmy z pomocy profesjonalistów.

About author

Related Articles