Ćwiczenie na wzmocnienie mięśni brzucha

Ćwiczenie na wzmocnienie mięśni brzucha. Jeżeli regularnie wykonu­jesz ćwiczenia zalecane dla pierwszego trymestru ciąży, prawdopodobnie bez trudu wykonasz opisane ćwiczenie (potrzeba do tego silnych mięśni brzucha).

Usiądź z kolanami zgiętymi około pół metra od podłogi i stopami ustawionymi płasko na podłodze. Skrzyżuj ręce na piersiach, po czym odchylaj ciało do kilkunastu centymetrów w tył, odliczając do czterech, lub tak daleko jak możesz – bez utraty równowagi. Powróć do pozycji wyjściowej – policz do czterech. Powtórz ćwiczenie 6-10 razy lub tyle razy, ile jesteś w stanie.

Trzeci trymestr ciąży

W trzecim trymestrze dodatkowa waga ciała ciężarnej znacznie zmniejsza jej mobilność i prowadzi do szybkiego męczenia się. Ćwiczenia mogą poprawić krążenie i dodać więcej energii, a rozciąganie mięśni szczególnie obciążonych podczas porodu może znacznie ułatwić sam poród. Wszystkie ćwiczenia trzeciego trymestru powinny być wykonywa­ne na stojąco, ewentualnie na siedząco w pozycji na pół wyprostowanej. Nie należy kłaść się na płask na podłodze, ponieważ macica naciska wówczas na główną żyłę prowadzącą do serca, co spowalnia przepływ i obniża ciśnienie krwi.

 

About author

Related Articles