Aktywni dojrzali Polacy

Marka Flora pro.activ postanowiła wykorzystać zbliżający się koniec roku i przygotowała raport na temat życia Polaków 50+ i ich aktywności fizycznej. Na podstawie uzyskanych wyników wykreowano obraz współczesnego seniora. Sprawdź czy jest on sprzeczny z Twoimi wyobrażeniami? Czy rzeczywiście Twoi rówieśnicy siedzą tylko i wyłącznie przed telewizorem, zajmują się wnukami? Czy być może dbają o swoje zdrowie, prowadzą aktywny tryb życia? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zanim jednak przedstawimy wyniki badań marki Flora pro.activ przyjrzymy się temu, co dla dojrzałych Polaków oznacza prowadzenie aktywnego trybu życia. Większość Polaków zgodnie przyznaje, że\ aktywny tryb życia wiąże się dla nich z regularnym uprawianiem ćwiczeń fizycznych. Jednak owe ćwiczenia fizyczne, to nie wzmożony trening na siłowni czy w fitness klubie, jak wyobraża sobie to większość młodych ludzi, ale np. ćwiczenia ogólnorozwojowe, spacer z kijkami, pływanie czy też praca w ogrodzie czy na działce. A Ty jak dbasz o swoją kondycję fizyczną?

Wracając jednak do badania. Na podstawie przeprowadzonych badań twórcy pro.activ wyodrębnili, aż pięć kategorii Polaków.

Pierwszą, a zarazem i najliczniejszą grupę stanowią optymistyczni emeryci. W skład tej grupy wchodzą osoby, które już dawno zakończyły karierę zawodową, to osoby, które wykorzystują każdą wolną chwilę, realizują swoje pasje i zainteresowania. Osoby, które nieustannie wyznaczają sobie jakiś cel i dążą do jego realizacji. Nie spędzają czasu tylko i wyłącznie na oglądaniu telewizji, zajmowaniu się wnukami, ale regularnie dbają o swoją kondycję fizyczną i psychiczną- uprawiają różne sporty, spotykają się ze znajomymi, etc. Nic, więc dziwnego, że uśmiech nie znika z ich twarzy.

Drugą Kategorię stanowią aktywni i pracujący seniorzy. Jak można się domyśleć w skład owej grupy wchodzą osoby, które są nadal aktywne zawodowo, jednak praca i inne zobowiązania nie przeszkadzają im w realizacji swoich marzeń, dbaniu o swoją kondycję fizyczną. A przecież sport to zdrowie, to dzięki niemu w naszym organizmie uwalniają się endorfiny- hormony szczęścia.

Zabiegani dojrzali, to przedstawiciele kolejnej grupy. Grupy, która nieustannie myśli o zabezpieczeniu przyszłości swojej i swoich najbliższych. Pośpiech, stres sprawiają, że w ich głowach jest tylko jedno – praca, o żadnej formie aktywności fizycznej nie ma mowy.

Dwie pozostałe grupy stanowią renciści i wycofani emeryci. Przedstawiciele tej grupy ze względu na złą sytuację materialną, zły stan zdrowie nie podejmują żadnej aktywności fizycznej.

Jak więc widać z powyższej analizy już dawno powinniśmy wyprzeć ze swojej głowy stereotyp, że Polacy w wieku dojrzałym ograniczają swoje życie tylko i wyłącznie do ciepłych kapci, wnuków czy oglądania telewizji. Co więcej, osoby dojrzałe 50 plus są teraz bardziej aktywni fizycznie, częściej spotykają się ze znajomymi, aniżeli przedstawiciele młodego pokolenia, którzy swoje życie ograniczają, co raz częściej tylko do komputera i Internetu.

About author

Related Articles