ABC kompresoterapii

Zmęczone nogi, opuchnięte kostki, to tylko niektóre oznaki, które mogą zwiastować początek nieestetycznej, groźnej dla zdrowia choroby kończyn dolnych popularnie znanej, jako żylaki. Nie pozwól, aby choroba dalej się rozwijała i poznaj jeden z najskuteczniejszych sposobów łagodzenia choroby – kompresoterapię.

Co to jest kompresoterapia?

Kompresoterapia (kompresjo-terapia) to forma terapii uciskowej, której celem jest poprawa stanu zdrowia poprzez zastosowanie specjalnych opatrunków czy gotowych wyrobów uciskowych. Ucisk może być wywierany za pomocą różnorodnych środków medycznych: bandaży elastycznych, podkolanówek, pończoch, rajstop uciskowych, skarpet czy półrajstop. Ich zastosowanie uzależnione jest m.in. od miejsca położenia uszkodzonej żyły, stopnia zaawansowania choroby. Dlatego też przed rozpoczęciem kompresoterapii należy skonsultować się z lekarzem, to on dobierze dla nas odpowiedni
rodzaj medykamentu i będzie na bieżąco monitorował stan naszych żył.

Jak działa?

Uciskowe wyroby medyczne, dzięki swej unikalnej formule wywierają odpowiedni nacisk na kończyny dolne, w tym i na żyły. W skutek odpowiedniego nacisku zmniejsza się średnica żyły, zwiększona zostaje skuteczność pompy mięśniowej, a tym samym dochodzi do uregulowania cyrkulacji żylnej – zastawki żylne odzyskują utraconą funkcję, a krew skutecznie pokonuje grawitację i dociera do serca.

Artykuły uciskowe i ich rodzaje

Rynek medyczny oferuje nam różnorodne artykuły uciskowe, poczynając od bandaży, opasek, a na gotowych wyrobach w postaci uciskowych pończoch , rajstop, półrajstop, skarpet kończąc.

Opaski ( bandaże) uciskowe dostępne są w dwóch wersjach. Pierwszy zapewniający działanie tylko, gdy chodzimy, poruszamy się to tzw. opaska z uciskiem sztywnym. Drugi rodzaj- ucisk sprężysty zapewnia działanie zarówno, gdy wykonujemy proste czynności jak i wtedy, gdy nasze mięśnie są w bezruchu.

Gotowe wyroby medyczne to: rajstopy, półrajstopy, pończochy, podkolanówki, skarpety, etc. Ich stosowanie uzależnione jest od miejsca zastosowania, jak też i od płci.

Oprócz tego dostępne się również: specjalne opatrunki zapinane na rzepy, aparaty pneumatyczne wielokomorowe czy urządzenia regulowane elektronicznie, zapewniające swobodę i komfort użytkowania.

Dla kogo?

Uciskowe środki medyczne spełniają dwojaką funkcję – leczą i zapobiegają, dlatego też ich stosowanie zaleca się zarówno osobom będącym w grupie ryzyka- obciążonym genetycznie, prowadzącym siedzący tryb życia, osobom, które po całym dniu w pracy cierpią z powodu obrzęków, uczucia zmęczenia nóg czy „ciężkości, jak i osobom, u których choroba jest już w określonym stadium zaawansowania. Do tej grupy wchodzą przede wszystkim:

Osoby z widocznymi zmianami żylakowymi, które są przed lub po nieinwazyjnym lub chirurgicznym leczeniu tych nieestetycznych zmian.
Kobiety w ciąży, u których żylaki występują bez obrzęku,
Osoby, u których zdiagnozowano zapalenie żył powierzchownych,
Osoby, u których zdiagnozowano zapalenie żył głównych – kompresoterapia stosowana jest dwa lata po ustąpieniu określonych objawów.

Przeciwwskazania

Kompresoterapii nie powinny stosować osoby, u których zdiagnozowano:

Miażdżycę sercową
Bakteryjne zapalenie żył
Zaburzenia krążenia tętniczego
świeżą zakrzepicę żylną
Cukrzyca

Przeciwwskazaniem do stosowania tego rodzaju środków przeciwżylakowych są również wszelkiego rodzaju infekcje skóry, uczulenie na materiały uciskowe,

Przed rozpoczęciem kompresoterapii koniecznie skonsultuj się z lekarzem, samodzielna walka z żylakami za pomocą kompresoterapii nie jest wskazana.

Skuteczność kompresoterapii

Dlaczego warto stosować właśnie tę metodę leczenia? To pytanie dzień w dzień zadaje sobie wiele tysięcy osób, które cierpią na żylaki. Żylaki to choroba nieuleczalna, choroba, która towarzyszyć będzie nam do końca. Jednak, dzięki odpowiedniej terapii skutecznie można zahamować jej rozwój, przynieść ukojenie nie tylko kończynom dolnym, ale i całemu organizmowi.

Jak wykazały liczne badania, dzięki umiejętnej kompresoterapii można wyeliminować wiele objawów żylaków, w tym m.in. poprawić krążenie krwi, zniwelować obrzęki, polepszyć funkcjonowanie zastawek żylnych, przyspieszyć gojenie nieestetycznych owrzodzeń, usprawnić działanie pompy mięśniowej kończyn dolnych. Ale nie tylko. Kompresoterapia, to również idealne panaceum dla kierowców, osób spędzających długie czasy w podróży, to właśnie dzięki niej można uniknąć tzw. efektu podróży i poprawić swoje samopoczucie.

Kompresoterapia, to skuteczna forma walki z żylakami, ale pod warunkiem, że będzie stosowana w umiejętny, systematyczny sposób i zgodnie z zaleceniami lekarza.

O czym należy pamiętać przy kompresoterapii?

Kompresoterapia to skuteczna metoda leczenia żylaków, ale pod warunkiem, że pacjent przestrzega wytycznych lekarza i stosuje żelazne zasady. Jakich?

Po pierwsze wszelkiego rodzaju środki uciskowe stosowane w profilaktyce i leczeniu żylaków należy zakładać codziennie rano po przebudzeniu, kiedy noga jest wypoczęta i zdejmować na noc.

Po drugie, systematyczność. Opaski, bandaże, pończochy, itd. przyniosą pożądane efekty tylko wtedy, gdy będziemy je stosować systematycznie.

Po trzecie, higieniczność. Należy dbać o strukturę produktu, unikać kontaktu z maściami, kremami, a także chronić przed zahaczeniami. W przeciwnym razie produkt straci na jakości i nie przyniesie pożądanych efektów.

Po czwarte, w czasie terapii należy być pod stałą kontrolą lekarza. To on sprawdzi czy pacjent skutecznie opanował metodę zakładania produktów przeciwżylakowych, oceni skuteczność kompresoterapii, wprowadzi ewentualne zmiany w trakcie leczenia.

About author

Related Articles