"Tomaszów Maz. i okolice kocham, lubię, szanuję"

Pierwszym z etapów projektu realizowanego przez Fundacje Educator pt. "Tomaszów Maz. i okolice kocham, lubię, szanuję", promującym nasz Powiat, był spływ kajakowy wzdłuż Pilicy, połączony ze zwiedzaniem zamku w Inowłodzu oraz kościółka św. Idziego. W tym wydarzeniu brali udział m.in. nauczyciele, uczestnicy WTZ, osoby zainteresowane atrakcjami Powiatu Tomaszowskiego, a także goście - studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, którzy przed spływem odwiedzili Groty Nagórzyckie oraz Rezerwat "Niebieskie Źródła".

W dniu 17 września 2019 r. pierwsza grupa, a 20 września 2019 r. druga grupa uczniów SOSW oraz przedszkolaków z Katolickiego Przedszkola "Antoś" wzięła udział w wycieczce po atrakcyjnych miejscach Tomaszowa Maz. w ramach ww. projektu. Swoją wędrówkę uczestnicy rozpoczęli od spaceru po Niebieskich Źródłach - rezerwacie przyrody o wybitnych walorach krajobrazowych, położonym w dolinie Pilicy. Podziwiali piękne wywierzyska krasowe, które są jednymi z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie.
Następnie uczniowie odbyli fascynującą wędrówkę po unikatowej w skali kraju atrakcji turystycznej - Grotach Nagórzyckich, które są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Chodząc po salach, korytarzach i wnękach w dawnej kopalni piasku kwarcowego, spotykając się z dawnymi górnikami i legendarnymi lokatorami Grot Nagórzyckich, przenieśli się w dawne czasy.
W dalszej kolejności udali się do Skansenu Rzeki Pilicy - do jedynego tego typu obiektu w Polsce poświęconemu rzece. Uczestnicy projektu zapoznali się z wystawą poświęconą młynarstwu wodnemu w dorzeczu Pilicy, z eksponatami pochodzącymi z czasów II wojny światowej m.in. różnego rodzaju pojazdami opancerzonymi, działami artyleryjskimi oraz niemieckim schronem bojowym. Oglądali pamiątki po dawnej Spale, jak: wartownia, która ustawiona była przy wjeździe do miejscowości, ozdobne słupy z jednej z bram wjazdowych oraz budynek dawnej toalety carskiej. Podziwiali także dawny budynek stacyjny z miejscowości Wolbórka.
Uczniowie również wzięli udział w warsztatach "Od ziarenka do bochenka", podczas których zapoznali się ze sprzętem używanym w pracach polowych w dawnych czasach (m.in. pług czy brony), a następnie w budynku młyna oglądali narzędzia używane do koszenia zboża (sierpy i kosy), młócenia (cepy) i mielenia ziarna na mąkę (żarna ręczne). Kulminacyjną częścią warsztatów była możliwość własnoręcznego wyrobu ciasta i uformowania z niego podpłomyka, który następnie został upieczony i zjedzony ze smakiem.