Kolonie w Biskupinie 2017

W dniach 8.05 – 12.05 uczniowie SOSW oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej uczestniczyli w integracyjnej wycieczce na ziemie pierwszych Piastów, zorganizowanej przez Fundację "Educator". Podczas wyjazdu wiedzaliśmy m.in. Kruszwicę. Wchodząc na Mysią Wieżę zapoznaliśmy się z legendą o Popielu, którego zjadły myszy.

Niezwykłą atrakcją turystyczną był rejs statkiem Rusałka po Jeziorze Gopło.

Następnie zwiedziliśmy Kolegiatę pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła - jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury wczesnego średniowiecza w Polsce. Przeżyliśmy także chwile na Dzikim Zachodzie w miasteczku westernowym Silverado City w Bożejewiczkach. Poznaliśmy codzienne życie mieszkańców i wykonywane przez nich zawody. Podziwialiśmy pokazy jazdy zręcznościowej i kaskaderskiej na koniach, przeżywaliśmy westernowe przygody - napad na bank w stylu kowbojskim.

Popłynęliśmy promem na Ostrów Lednicki - legendarną siedzibę Mieszka I, gdzie prawdopodobnie dokonał się chrzest Polski. Z historią pierwszych Piastów zapoznaliśmy się oglądając wspaniałe eksponaty w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Podziwialiśmy Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach - skansen wsi wielkopolskiej położony nad brzegiem jeziora Lednica.

W Gnieźnieńskim Muzeum Zabytków Kultury Technicznej oglądaliśmy elementy uzbrojenia wojska z czasów I i II wojny światowej, zachwycaliśmy się starymi motorami i samochodami, a nawet mogliśmy poczuć się jak kierowca zasiadając za kółkiem. Wzięliśmy udział w warsztatach technicznych, konstruując klakson. Oglądaliśmy zrekonstruowany gród biskupiński, a podczas warsztatów stworzyliśmy własna biżuterię.

Kolejką wąskotorową przemieściliśmy się ze Żnina do Wenecji, gdzie oglądaliśmy stare lokomotywy m.in. Lukstorpedę. Zwiedziliśmy ruiny zamku i zapoznaliśmy się z legendą Diabła Weneckiego.

Na zakończenie naszej wycieczki zwiedziliśmy Gniezno, historyczną stolicę Polski. A na basenie w Gnieźnie zrelaksowaliśmy się i zaburczało nam w brzuszkach, dlatego udaliśmy się na pyszną pizzę na Starym Rynku.